Oczywiście jeśli mówimy o badaniu zwanym ultrasonografią w grę wchodzą nie tylko choroby, ale również szeroko rozumiana profilaktyka. To bezinwazyjne i bezbolesne badanie bardzo często stosuje się np. w diagnostyce ciąży dla stwierdzenia prawidłowości płodu tudzież samej płci dziecka.
Ultrasonograf wykorzystuje w swojej pracy tzw. zjawisko rozchodzenia się fal ultradźwiękowych, dzięki którym możliwe jest uzyskanie stosunkowo wyraźnego obrazu przekroju badanego organu. Warto dodać, że ultrasonograf oddaje nieocenione usługi w badaniu np. naczyń krwionośnych. Ultrasonograf dopplerowski pozwala ocenić prędkość oraz kierunek przepływu krwi w naczyniach.
Generalnie ultrasonografy można podzielić na urządzenia przenośne i stacjonarne. Te pierwsze umożliwiają przeprowadzanie badań nawet w domach pacjentów lub innych tego typu miejscach. Te drugie służą do wykonywania badań w zamkniętych placówkach służby zdrowia. Bardzo dużą zaletą badań ultrasonograficznych jest ich niska cena oraz szybkość.
Reasumując można powiedzieć, że ultrasonograf w rękach specjalisty to bardzo skuteczne narzędzie w diagnostyce i profilaktyce różnego typu chorób.